PL_flag
PL_flag

O Polakach, którzy zmieniali świat

Zanurz się w świat interaktywnego spektaklu, który znajdziesz w mobilnej przestrzeni przemierzającej całą Polskę.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to widowisko Biura "Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po Polsce. Kosmiczny design, cyfrowa opowieść i elementy interaktywne dostępne będą bezpłatnie w miejscowościach we wszystkich województwach.

Ludwik Hirszfeld lekarz, wprowadził oznaczenia grup krwi
Irena Sendlerowa Sprawiedliwa wśród Narodów Świata
Marek Kamiński podróżnik, zdobywca biegunów
Jan Czochralski pionier technologii
Wanda Rutkiewicz wybitna himalaistka
Mieczysław Bekker konstruktor łazika księżycowego
Jan Szczepanik autor ponad 200 wynalazków

O Iskrach Niepodległej

Doświadczenie immersyjne

W projekcie ISKRY NIEPODLEGŁEJ zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne, by stworzyć dla gości naczep niezapomniane doświadczenie immersyjne, działające na różne zmysły. Nowoczesne technologie połączono z faktami i postaciami historycznymi, by stworzyć opowieść o niepodległości Polski przez pryzmat postaci, których sukcesy odnoszone w różnych dziedzinach życia mogą być inspiracją dla każdego.

Inspirujące postaci ostatnich 100 lat

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to wybitne postaci z ostatnich 100 lat, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Bohaterami mobilnego spektaklu są wybitne postaci, te o których pamiętamy i te nieco zapomniane. Ich osiągnięcia pośrednio lub bezpośrednio wpływają na nasze życie. Biuro „Niepodległa” zadbało o pokazanie bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Choć dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano muzykę, razem tworzą wspólną całość.

Siła różnorodności

Idea wyrażona w narracji, że siłą społeczeństwa jest różnorodność, była także obecna przy powstawaniu naczep. Projekt powstawał dzięki współpracy polskich producentów z kilku różnych firm. Eksperci z różnych dziedzin połączyli siły i wiedzę by zbudować naczepy ekspozycyjne, zaprojektować przestrzeń, przetestować rozwiązania technologiczne i przygotować treści merytoryczne. Zadbano o szczegóły przy wypracowywaniu formuły mobilnego spektaklu projektując rozwiązania takie jak mobilny ekran transparentny, wykreowane przez AI obrazy na backlightach, czy konstrukcja narratora opowieści — cyfrowego bytu. Doświadczenie wizyty wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat ISKIER NIEPODLEGŁEJ.

Iskry w całej polsce!

Naczepy pozwalają na zapewnienie szerokiego dostęp do oferty edukacyjno-kulturalnej w miejscowościach w całej Polsce dzięki mobilnemu charakterowi projektu. Organizatorzy mają nadzieję, że wizyta w mobilnym centrum edukacji ISKRY NIEPODLEGŁEJ stanowić będzie inspirację dla gości i zbuduje przekonanie, że niezależnie od talentów każdy może być iskrą zmieniającą świat.

ISKRY w całej Polsce

Jeśli jesteś przedstawicielem JST lub instytucji kultury i chcesz się z nami skontaktować napisz na adres:

mail iskry@niepodlegla.gov.pl

Zobacz jak powstawały ISKRY NIEPODLEGŁEJ

play
https://iskryniepodleglej.pl/app/uploads/2023/02/znaki_strona_www@2x.png
https://iskryniepodleglej.pl/app/uploads/2023/02/05_znak_uproszczony_kolor_biale_tlo_RGB-01@2x.png
https://iskryniepodleglej.pl/app/uploads/2023/02/2-layers@2x.png

Sfinansowano ze środków budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dziękujemy!